Apteka Sztuki

Piotr Szczur - Made in USA / 100 paintings

Piotr Szczur - Made in USA / 100 paintings

 „Made in USA / 100 paintings” to kolejna odsłona z serii wystaw, kuratorowanych przez Fundację 2 wymiary, przedstawiających amerykański cykl obrazów artysty. Tym razem, w przestrzeni warszawskiej galerii Apteka Sztuki, zaprezentowany zostanie obszerny zbiór płócien o jednakowych wymiarach 30 x 30 cm, które, zawieszone w jednej linii, funkcjonują jako rodzaj mapy, świadectwo przebytej drogi – zarówno w sensie fizycznym, jak również duchowym. Bezpośrednią inspiracją do powstania cyklu „Made in USA” stała się bowiem podróż do Stanów, podczas której Piotr Szczur doświadczył piękna i niezwykłej różnorodności krajobrazu roztaczającego się wzdłuż słynnej Route 66.

W swoich najnowszych obrazach artysta przedstawia Amerykę w kompresji, zamyka ogromne przestrzenie w często bardzo niewielkich formatach płócien, wyciąga esencję z rzeczywistości. Cykl „Made in USA” stanowi zwieńczenie istotnej zmiany w treści i formie obrazów Piotra Szczura, która stopniowo dokonywała się w ostatnich latach. Malarz, znany z pogłębionych psychologicznie portretów, przenosi swoją uwagę ku malarstwu pejzażowemu, jednocześnie ograniczając ważny do tej pory związek obrazu z fotografią. Opisanie Ameryki staje się dla Piotra Szczura punktem wyjścia dla eksperymentów i rozważań nad formą dzieła, które, w coraz bardziej zauważalny sposób, prowadzą go ku abstrakcji.

Pomimo niewielkich rozmiarów, obrazy z cyklu „Made in USA” kryją w sobie niezwykle intrygującą wieloznaczność interpretacyjną. Prawie każdy z nich może funkcjonować jednocześnie jako autonomiczny pejzaż, niezależne przedstawienie konkretnego miejsca lub też znak, symbol Stanów Zjednoczonych jako całości. Jednocześnie należy pamiętać, że są one również fragmentami wielkiej układanki, która, gdy zostanie skompletowana, ukazuje ogrom i zróżnicowanie krajobrazu naturalnego i kulturalnego współczesnej Ameryki. I choć wszystkie prace z tego zbioru różnią się od siebie tak, jak poszczególne Stany Ameryki, to jednak cykl „Made in USA” łączy się w niezwykle spójną całość. W obrazach Piotra Szczura odnajdziemy konsekwentny zachwyt nad majestatem amerykańskiego nieba, poczucie niczym nieskrępowanej wolności, romantyczną wrażliwość, z jaką artysta przeżywa i przedstawia otaczający go pejzaż oraz, przede wszystkim, głębokie zrozumienie i świadomość przynależności do miejsca, za którym wciąż tęskni.

Wystawa: Piotr Szczur „Made in USA: 100 paintings”
Organizatorzy: Fundacja 2 wymiary, Galeria Apteka Sztuki
Wernisaż: 01.12.2018, godz. 18:00
Miejsce: Apteka Sztuki, Aleja Wyzwolenia 3/5, Warszawa
Wystawa: 01.12.2018 – 06.01.2019


Piotr Szczur - urodzony w 1987r. w Jaśle. Absolwent Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. W latach 2007–2010 student PWSZ im. J. Grodka w Sanoku na kierunku Edukacja Artystyczna. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. S. Białogłowicza w roku 2010. W latach 2010 – 2013 studia na Wydziale Artystycznym lubelskiego UMCS . Dyplom z malarstwa w pracowni dr hab. M. Drzewińskiego w roku 2013. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Związany z nieformalną grupa malarzy neoromantyków. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Najważniejsze wystawy indywidualne: XIV, Sopocki Dom Aukcyjny, Warszawa (2014); Sprawy w lesie, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków (2015); Made in USA, Fundacja 2 wymiary, BWA Galeria Sanocka, Sanok (2018). Uczestnik licznych wystaw zbiorowych, m.in: Po(róż)szarość, Bazar Sztuki, Sanok (2010); Ukryte, Sanok (2011); Together, UMCS WA, Lublin (2011); Wystawa filmowa, Bazar Sztuki, Sanok (2011); Mal-ars-two, Galeria II piętro, Zamość (2011); Oczekiwanie, Dworzec Główny, Sanok (2012); Obrazy na zamówienie, Galeria u fotografa, Lublin (2012); No Budget Show 4, MOCAK, Kraków (2012); Podaj dalej, UMCS WA Lublin, (2013); Szczepkowski-Stabryła- Szczur, Salon Wystawowy Marchand, Desa Unicum, Warszawa (2013); Im dalej w las. Neoromantycy wobec natury, Fundacja 2 wymiary, BWA Sanok, Sanok (2017); Im dalej w las. Neoromantycy wobec natury, Fundacja 2 wymiary, Stacja Muranów, Warszawa (2017); W kręgu Pracowni Profesora Białogłowicza, Galeria Wydziału Sztuki UR, Rzeszów (2018).