Apteka Sztuki

Jutro - fotografie Janusza Sochackiego

Jutro - fotografie Janusza Sochackiego

Wystawa “Jutro” daje możliwość odbycia podróży w nieznane - do nieistniejącego światów. Wskrzeszone przez Janusza Sochackiego obrazy sprzed 100 lat niosą ogromny ładunek emocji - czułość, sympatię, troskę, łagodność i miłość. Stare zapisy światła są współcześnie globalne, proste i jak dzieci bezkompromisowe.

Wystawa jest również gratką od strony technicznej i profesjonalnej ponieważ odbitki zostały wykonane w technice oleju, wskrzeszonej po przeszło 100 latach i dostępnej jedynie wąskiemu gronu zapaleńców. Prezentowane fotografie w większości to numery pierwsze w edycjach 25. Format prac 42/57 cm i 33/57 cm.

 

Janusz Sochacki
Urodzony w 1960 roku. Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej. Fotografią interesuje się od wczesnych lat młodzieńczych. Do dziś wspomina obraz z dzieciństwa, kiedy ojciec pokazywał jak zbudować kamerę otworkową z pudełka po zapałkach. Ciemnia i jej magia, towarzyszyły mu przez całe dzieciństwo. Obecnie zajmuje się rekonstrukcją obrazów utrwalonych na szklanych negatywach z początku XX wieku. Odtwarza je w technice oleju i gumy.
Zrealizował cykle zatytułowane: “Kompania Mścicieli” (prezentowany w Aptece sztuki 2014), “Retro lans”(Art Market Budapest 2104), “Czyjaś ty dziecino jest?”

 

„Móc spojrzeć ponownie na twarze ludzi, którzy już odeszli w zapomnienie to ciekawe wyzwanie. Fascynujące jest zaglądanie w oczy tym, którzy rodzą się ponownie w moich obrazach, to takie fotograficzne z martwych wstanie”.
Janusz Sochacki