Apteka Sztuki

AVANT PROVOCATEUR - w środę 19 listopada 2014 o godz.18

AVANT PROVOCATEUR - w środę 19 listopada 2014 o godz.18

Zapraszamy na niecodzienny pokaz - tylko w Aptece Sztuki - w środę 19 listopada 2014 o godz. 18.00

Małgorzata Gajewska - Praca doktorska pt. „Avant Provocateur – moda jako estetyczny bunt”
Promotor: prof. Lech Majewski
Recenzenci: prof. Krzysztof Trusz, prof. Jacek Staniszewski

W środę 19 listopada 2014 w godz. 18-20. Wstęp wolny!

Praca poświęcona jest tematyce spotkania niepełnosprawności i mody. Artystka poddaje analizie model myślenia o pięknie, stawia pytanie dlaczego osoby z niepełnosprawnością są wyizolowane z kanonu piękna. Swoją kolekcją przeciwstawia się obowiązującej poprawności estetycznej i udowodnia, że niepełnosprawność może stać się częścią mody, a stroje inspirowane niepełnosprawnym ciałem mogą być piękne i aspirować do miana dzieł sztuki.

Małgorzata Gajewska jest absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej praca dyplomowa „Jestem” otrzymała wyróżnienie rektorskie w 2004r.
W 2009 rozpoczęła studia doktorskie na Wydziale Grafiki. W 2012 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Avant Provocateur – moda jako estetyczny bunt”.
Autorska kolekcja ubiorów zatytułowana "Usprawnij się" została doceniona przez krytyków mody i dopuszczona do Półfinału Fashion Philosophy Fashion Week Poland w 2013 roku w 9. edycji w kategorii Out of Schedule.

Dlaczego w Aptece Sztuki?
Autorka chciała aby jej projekt pokazany został w adekwatnym miejscu, które jest związane z ludźmi niepełnosprawnymi, gdyż jak twierdzi:
"Akceptacja środowiska osób niepełnosprawnych jest dla mnie bardzo ważna i podnosi rangę całego projektu. Dodatkowo bardzo podoba mi się filozofia Apteki Sztuki, która jest przedsiębiorstwem prawdziwie społecznym - galerią sztuki współczesnej oraz Zakładem Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, utworzonym przez organizację pożytku publicznego Stowarzyszenie Otwarte Drzwi".

Gość specjalny pokazu:
Miło nam poinformować, iż na zaproszenie autorki gościem specjalnym pokazu będzie Pani Sylwia Gajewska, niepełnosprawna fotomodelka z pasją, blogerka, która założyła pierwszą w Polsce agencję dla modelek niepełnosprawnych.


Czekamy na Państwa!
Galeria Apteka Sztuki mieści się przy Al. Wyzwolenia 3/5
(za pl. Zbawiciela, tuż przy pl. Na Rozdrożu)